Firefly

Serenity je loď triedy Firefly a jej kapitán sa volá Malcolm Reynolds, ale nikto mu nepovie inak ako Mal, čo je vlastne latinsky "zle", ale čo na tom. Tvorcom seriálu je Joss Whedon, ktorý predtým spáchal seriál "Buffy, premožiteľka upírov" Vo Firefly Whedon namiešal space operu s výraznými dejovými i charakterovými prvky westernu tak umne, že sa toho producenti prenáramne naľakali a pre istotu seriál po 14-tich epizódach zrušili. Firefly sa odohráva niekoľko rokov po prehratej vojne Nezávislých proti rozpínavé Aliancii. Na strane Nezávislých bojoval aj kapitán Malcolm Reynolds a jeho prvé dôstojníčka Zoe. Po prehratej bitke pri Serenity sa ale vojna definitívne zvrtla a Mal zatúžil po jedinom: keď nemôžem mať naozajstnú slobodu, chcem mať aspoň loď, neregistrovaný vrak, as ním na hranici isté galaxie mimo dosahu centrálnej vlády zháňať kšeftík, ktoré by ste za legálny mohli označiť len ťažko... 

Áno, posádka Serenity je hŕstka vyhnanca na hrane či skôr za hranou zákona, v klasicky westernovom duchu, vrátane všetkých atribútov žánru western: či už ide o oblečenie, zbrane, častý výskyt koní, dobytka, typických zloduchov aj nefalšovaných zápletiek ako vystrihnutých z divokého západu.

 

Firefly online?

Žánru zodpovedá aj rozpoltenosť a tajomnosť posádky kapitánovi lode: bezvýhradne predajný žoldnier Jayne, mladučká Mechanička Kaylee, ktorá jediná dokáže udržať Serenity pohromade, luxusné spoločníčky Inara, prenajímajúcimi si jeden z lodných raketoplánov, pastor Book, vnášajúci na loď dar viery, ale aj pochybnosti o tom, kým vlastne je, neistý ale spoľahlivý pilot Wash a nakoniec horúci náklad v podobe výborného a kultivovaného mladého lekára Simona, ktorý obetoval všetko, aby uniesol svoju geniálnu sestru River z pazúrov tajomných vládnych vedcov, konajúcich na nej pokusy viac ako podozrivé. Stále o krok pred prenasledovateľmi, stále na pokraji (hlavne finančného) vyčerpanie, stále nebezpečne blízko smrti prelieta tento zaujímavá zmes postáv zaprášenými a temnými kúty vesmíru.

Nie, nenájdete tu žiadne mimozemšťanmi, zato ale dosť klasicky prehnitých zloduchov, plno čínskych propriet vrátane pomerne častého nadávanie v čínštine, a predovšetkým dosť a dosť originálneho dobrodružstvo. Serenity, to je meno nielen lode, ale aj filmu, ktorý o niečo neskôr v rovnakej tvorivej dielni vznikol a ktorý rozvíja dej seriálu.

Publikované: 17. 10. 2023

Štítky: Firefly