Game of Thrones online

Už v minulosti sa filmovej a knižnej svety preťali. A vždy z toho vzišli tá najväčšia svetová diela. Diela, ktoré pozná celý svet, ktorá opanovala ako filmové plátna, tak predajné pulty kníhkupectiev a postupne aj módu, kozmetiku a všetko ostatné. Začalo to už pred rokmi. Každý rok sa objaví trend nový, ale nie každý trendom zostane. Avšak seriál Hra o tróny presne toto dokázala a stále sa drží na špici filmových i knižných bestsellerov. A prečo? Pretože sa jedná o jednu z najvydarenejších ság, ktoré kedy uvideli svetla sveta. Seriálová editácia známej knižnej ságy Pieseň ľadu a ohňa vznikla úplnou náhodou. Bol jeden producent a ten si prečítal prvú knihu zo ságy. Dal ju prečítať aj svojmu producentskému kolegovi, ktorý tú istú knihu prečítal v rekordnom čase. 1000 strán za 36 hodín. Tomu sa naozaj hovorí zaujatia. Slovo dalo slovo a začalo sa rokovať s HBO, ktorá projektu dala zelenú a mohlo sa začať pracovať na scenári.

A čo by to bolo za autentické stvárnenie knihy, keby na scenári nepracoval spisovateľ, ktorý má na svedomí celú úspešnú ságu. V tom čase ešte stále nikto neveril v tak obrovský úspech, ktorý 1. séria Hry o tróny priniesla. Uplynulo iba 48 od uverejnenia 1. série a už HBO vyžadovala započatia na 2. sérii Hry o tróny. A tak sa aj stalo. A nedlho po vydaní 2. séria sa zrodila aj tá očakávaná 3. séria Hry o tróny.

Dej seriálu Game of Thrones

Seriál Hra o tróny je sci-fi seriál s prvkami lásky, erotiky a napätie. Nič mu nechýba. Ale seriál je natoľko rozvláčnělý, že nie je možné popísať jeho dej v niekoľkých málo vetách a preto musíme začať od začiatku a pomaly sa spoločne prehrýzť až k jeho záveru. A keď už si myslíte, že prišiel k záveru, že už vás nič nemôže prekvapiť, tak vás tvorcovia šokujú natoľko, že sa od televíznej obrazovky nemôžete odtrhnúť kým nezistíte ako to vlastne celé je. Ocitáme sa na kontinente, kde už po dlhé roky trvajú zimné obdobie, ktorá sa po zistení s istotou pretiahnu na dlhé obdobie. Všetky 7 kráľovstve sú ničené bojom dvoch najmocnejších rodov. Boja na holý život a na krutú smrť. Krajín vedľa toho silne otřesli hriechy ako je chtíč, nadprirodzené sily a neuveriteľné intrigy zo strany panovníkov. Aby toho nebolo málo, tak boja o samotný Železný trón, budú mať nepredvídateľné a predovšetkým ďalekosiahle následky pre celú ríšu. Sú tu zachytené kruté boja o veľkú moc medzi samotnými kráľmi, ale rovnako tiež aj ich kráľovnami. Boje sa týkajú tiež rytierov, klamárov a šľachticov.

Hra o tróny 1. séria

Daenerys Targaryen
Jedna hlavných postáv Daenerys Targaryen známa tiež ako Matka drakov.
Všetko začína žiadosťou kráľa Roberta Baratheon, ktorého žena Cersei, ktorá pochádza zo slávneho rodu bezohľadných Lannister, aby lord Edduard Starka dorazil na juh krajiny a pomohol mu so správou kráľovstva po tom, čo za záhadných okolností zomrel jeho najbližší a najváženejší pobočník.

Hra o tróny 2. série

2.série sa odohráva na pozadí rýchlo sa blížiacej zimy - obdobie bieleho krkavca - ako je všetkými obyvateľmi nazývané. V kráľovskom sídle okupuje vytúžený trón krutý mladý Joffrey, ovplyvnený radami svojej veľmi zvláštne matky Cersei a strýka Tyrion, z ktorej sa stal oficiálne pobočník kráľa. Ovšem Lannister držiace sa trónu je pod tlakom z niekoľkých rôznych strán naraz.

Robb Stark, syn mŕtveho Neda Starka sa snažia získať pre Sever autonómiu a tak v bitke zajal Cerseina brata Jamieho. Daenerys Targaryen na Východe plánuje podporiť svoje vyčerpanej sily tromi novonarodenými drakmi. Stannis Baratheon, odmieta legitímnosť svojho vnuka a vďaka malej výpomoci od červenovlasej kňažky naplánuje útok na prístav. RENLI aj napriek tomu trvá na nároku na trón. Počas toho medzi divochov na severe vyrástol nový vodca, ktorý značí ďalšie nebezpečenstvo pre Snowa a samotnú Nočná hliadku.

Hra o tróny 3. série

Mapa - Náhľad na oficiálne zverejnenú mapu jednotlivých kráľovstvo zo seriálu.
Keď tvorcovia zistili, že seriál má úspech aký má, rozhodli sa pre natočenie aj 3. série, ktorá sa do povedomia dostala už v roku 2013. Dej tejto série je ešte napínavejšie než tie predchádzajúce. Tentokrát sa pre tvorcov ústrednými témami stala príslušnosť k samotnému rodu a predovšetkým lojalita, kde zároveň tiež vyvrcholí veľké množstvo zápletiek rozrobených v predošlých dieloch a tiež pár hlavných postáv seriálu stretne veľmi krutý osud. Hlavná pozornosť sa sústreďuje na kráľovské sídlo. Tam sa rod Lannister po divokom námornom útoku Stannise Baratheon (brata zosnulého kráľa) sotva drží pri moci. Situácia na Severe hrozí, že zmení celú krehkú rovnováhu moci v Západozemí.

Kráľ Severu Robb Stark čelí veliké pohrome pri úsilí zužitkovať víťazstve nad Lannister v predchádzajúcich dieloch. Na ešte vzdialenejšom severe Mance Rayder so svojou obrie armádou divochov pokračuje v neúprosnom pochode na juh s cieľom zdolať Múr. Za Úzkym morom sa Daenerys Targaryen - znovu pospolu so svojimi tromi hrozivými rýchlo dospievajúcimi draky - pokúsi postaviť armádu otrokov, aby s nimi vyplávala z Essosu v nádeji, že nakoniec získa Železný trón.

Hra o tróny 4. séria

Vo štvrtej sérii sa opäť rozohrávajú strhujúce dejové línie ktorých vyvrcholenie bude krvavé. Lannisterové, posilnenie po masakre na Červené svadbe v Řekotočích, stále drží železný trón. Medzitým nepřemožený Stannis naďalej pokračuje v zhromažďovaní veľkej armády na Dračom kameni, avšak samotné nebezpečenstvo prichádza z južnej strany krajiny presne vo chvíli, v ktorej Oberyn príde do hlavného prístaviska na svadbu kráľa Joffreyho a Margaery.

Na severe krajiny sa vysilená Nočná hliadka už nedokáže odolávať cieleným atakom Divokých pod vedením Mance Rydera. iróniou však zostáva, že Divokým hrozí omnoho väčšie nebezpečenstvo a to od obávaných Bielych chodcov, ktorí prichádzajú z druhej strany. Vedľa toho na druhej strane Daenerys s pomocou armády neposkvrněných oslobodí ďalšie mesto Meereen, kde je veľké množstvo otrokov.

Postavy

Tyrion Lanniste
Jedna z hlavných postáv seriálu Tyrion Lanniste, ktorý je často nazývaný škriatkom.
Do hlavných postáv nesmieme zabudnúť zaradiť nasledovné: Tyrion Lannister, Cersei Lannister, Arya Stark, Daenerys Targaryen, Jon Snow, Sansa Stark, Ser Jorah Mormont, Sandor "Stavač" Clegane a ďalšie

Herci

Predstaviteľmi hlavných postáv sa stali nasledujúce herci: Peter Dinklage, Lena Headey, Maisie Williams, Emilia Clarke, Kit Harington, Sophie Turner, Iain Glen, Nikolaj Coster-Waldau, Rory McCann.

Dostať sa k seriálu nie je zložité

Ako to už býva, môžete si Hru o tróny vychutnať v rôznych rozmedziach. Pre nadšencov anglického jazyka doporučujeme seriál Hra o tróny s titulkami, ktorý skĺbi vašu lásku k originálnemu anglickému jazyku a presnému prekladu. Pre sledovanie môžete využiť odkazy Game of Thrones online alebo Game of Thrones titulky pre sledovanie priamo na internete, alebo si ich môžete postahovat prostredníctvom služby Game of Thrones torrent. A nemusíte dokonca ani čakať na vysielací čas, pretože môžete sledovať Hru o tróny on-line. A samozrejme v neposlednom rade je možnosť seriál Hra o tróny aj stiahnuť na daných internetových serveroch, ktoré túto možnosť poskytujú. A skutočným nadšencom odporúčame knihu Game of Thrones alebo jednoducho knihu Hra o tróny, ako sa komu páči.

Pre tých, ktorí si radšej doprajú pohodlie nášho rodného jazyka sú epizódy Hra o tróny vysielané v určených vysielacích časoch na HBO a ČT2. Vždy je veľmi jednoducho nájdete v akomkoľvek televíznom programe. Nejdú prehliadnuť. V súčasnej dobe si v televízii môžete vychutnať už 2 sérii, ktorá štartujem začiatkom septembra a je vysielaná hneď po 2 na seba nadväzujúcich epizódach Hry o tróny po sebe.

Nie je to len seriál

Joffrey Baratheon a Margaery Baratheon
Postava Joffrey Baratheon (vľavo) krátko pred svojím otrávením v seriáli.
Ako sme sa už zmienili, Hra o tróny nie je iba seriálom. Ak neberieme do úvahy knižného predchodcu, dostávajú sa konečne do povedomia aj Game of Thrones tričká s motívmi úspešného seriálu. Nie sme už v čase tričiek, ktoré sú päsťou na oko. Jedná sa o veľmi dizajnovo prepracovaná tričká, ktoré sadnú na každé telo a vyzerá úplne prirodzene. U žiadneho z fanúšikov by toto tričko nikdy nemalo chýbať v osobnom šatníku.

A rovnaké je to aj s celou ságou. Hra o tróny je len prvá z kníh ságy Pieseň ľadu a ohňa. Tento prvý diel o 10 epizódach bol natočený ako plne autentický, ostatné série, ktoré sa už vyrábajú alebo vyrábať budú sú touto ságou už len inšpirované, ale vytvárané rovnakými tvorcovia vrátane spolupráce so spisovateľom samotným, ktorý je zároveň aj jedným z hlavných autorov samotného scenára.

Ale to stále ešte nie je všetko. Hra o tróny, či ak chcete radšej Games of Thrones vám na niekoľkých internetových stránkach prináša dokonca aj mapu, vďaka ktorej sa perfektne vyznáme vo spletitom príbehu, všetkých postavách a klanoch a presne viete kto kde má svoje miesto a čo a ako má byť.

Čo bude ďalej?

Hoci sa jedná len o špekulácie, HBO púšťa informácie, že v prípade, že zostane existujúce sledovanosť, budú sa točiť aj ďalšie série. A tak by sme sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov mohli dočkať 5. série, 6. séria, 7.série a poťažmo aj 8. série. Ale kedy budú natočené a či na nich budú aj naďalej pracovať rovnakí producenti a režiséri zostáva stále vo hviezdach. A tak nám, nadšencom, nezostáva než dúfať, že aj naďalej sa môžeme tešiť na perfektnú herecké výkony, skvelé efekty a dejovú líniu, ktorá má najmenej očakávané zvraty.

Publikované: 17. 10. 2023

Štítky: Game of Thrones online | hra o tróny kniha | Hry o tróny | hra o tróny postavy