Hviezdna brána Atlantída

Seriál StarGate Atlantis online (Hviezdna brána Atlantída) je televízny spin-off sci-fi seriál, ktorý nadväzuje na siedmu sériu seriálu Hviezdna brána. Produkcia najprv myslela, že sa skončí seriálu StarGate po piatej sezóne, ale po rapídnom úspechu boli natočené šiesta a siedma séria a následne sa začalo hovoriť o spi-off seriálu (Hviezdna brána Atlantída), ktorý by mal priniesť objav strateného mesta Antikov, Atlantídy . Po miernych úpravách v scenári a vytvorenie originálnej zápletky došlo k vytvoreniu seriálu Hviezdna brána Atlantída online. Seriál dostal zelenú a začal sa natáčať vo februári 2004. Premiéra sa konala 16. júla toho istého roku. StarGate Atlantis 1 séria opisuje atlantickú expedíciu, vedenú Dr. Weirová, ktorá prichádza do Strateného mesta Antikov a snaží sa nájsť nových spojencov. Tie nájdu v Athosianech, spolu s tým si však vytvorí mocné nepriateľov, Wraith.

Hviezdna brána Atlantída online popisuje ich odrezaní od Zeme v novej galaxii, zatiaľ čo odhaľujú nové technológie a zoznamujú sa s miestnymi rasami. StarGate Atlantis Vynorenie (pilotný diel prvej série) mal premiéru 16. 4. 2004. StarGate Atlantis 2 séria sa začala vysielať 15. júla a začínala presne tam, kde skončila prvá časť seriálu Hviezdna brána Atlantída on-line. Atlantíďania sa vyhýbajú obsadenie Wraith tým, že ich donúti uveriť v zničení Atlantídy a obnoví kontakt so zemou vďaka vesmírnej lode Daedalus a novému ZPM. Major Sheppard je povýšan a bývalý Runner Ronon Dex nahrádza poručíka Aidena Forda, ktorý je teraz označený ako nezvestný.

StarGate Atlantis 3 séria pokračuje v líčení útočných pokusov wraithov na Zemi. K Wraithům sa pripájajú Asurané. Po nepodarenom experimentu zostávajú Atlantíďania bez zdroja energie pre mestské štíty.Asuranům sa podarí pozabíjať všetky Antiky a hlavné členovia expedície Atlantída poruší rozkazy, idú späť do mesta a Atlantídu zachráni. StarGate Atlantis 4 série mala premiéru v roku 2007. Jej cieľom bolo ponúknuť seriálu Hviezdna brána Atlantída online úplne novú rovinu.

S poškodeným mestom, ktorému ubúda energia, sa Atlantíďania môžu spoľahnúť len na vlastné vynaliezavosť k záchrane a odklonenie vlastnej smrti a skazy. Dôjde tiež k predstavenie úplne novej mimozemskej rasy. StarGate Atlantis 5 séria dochádza k uzavretiu celej dejovej línie a Hviezdna brána Atlantída online objasní fanúšikom všetky otázky, ktoré vznikli v priebehu seriálu.

Hviezdna brána Atlantída herci

Seriál Hviezdna brána Atlantída ožíva vďaka skvelému hereckému obsadeniu. Medzi hlavné hviezdy patria:

  • Joe Flanigan ako podplukovník John Sheppard
  • Torri Higginson ako Dr. Elizabeth Weir
  • David Hewlett ako Rodney McKay
  • Amanda Tapping ako veliteľka Expedícia Atlantída

Zaujímavosťou je aj účasť českého herca Davida Nykla, ktorý stvárnil postavu slovenského Dr. Radka Zelenku.

Sledovanie online

Vďaka svojej popularite je seriál Hviezdna brána Atlantída dostupný na mnohých webových stránkach. Fanúšikovia si môžu vychutnať všetky série online, a to aj zadarmo na serveroch ako Edna alebo Nike Hviezdna brána Atlantída.

Filmy Hviezdna brána Atlantída

Okrem seriálu vzniklo aj niekoľko filmov z univerza Hviezdnej brány, ktoré nadväzujú na dej seriálu Hviezdna brána Atlantída. Medzi ne patria:

  • Hviezdna brána: Archa pravdy (2008)
  • Hviezdna brána: Návrat (2008)

Darčekové predmety a hry

Pre verných fanúšikov je k dispozícii široká škála darčekových predmetov s tematikou Hviezdnej brány Atlantída, ako sú tričká, soundtracky či DVD. Okrem toho si môžu zahrať aj počítačové hry inšpirované seriálom, napríklad StarGate Atlantis Adventures.

Český dabing a titulky

Seriál je v slovenskej televízii dostupný s kvalitným českým dabingom. Pri sledovaní online je možné nájsť aj verzie s titulkami.